Завршницата во женскиот тенис ќе се игра во Гвадалахара

Од:

Завршниот турнир за 2021 година на кој ќе настапат осумте најдобри тенисерки во светот е преместен од кинески Шенжен во мексиканскиот град Гвадалахара, соопшти вечерва ВТА.

Турнирот започнува на 8 ноември, а ВТА не ја соопшти причината за преместувањето на завршницата, додавајќи дека турнирот идната година се враќа во Шенжен.

Претходно годинава голем број спортски настапи беа преместени од Кина поради патните ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус.

– Одушевени сме поради тоа што завршниот турнир оваа година ќе биде во живописниот град Гвадалахара, изјави извршниот директор на ВТА, Стив Сајмон, напоменувајќи дека Мексико за прв пат ќе биде домаќин на најдобрите светски тенисерки.

Би можело да ве интересира

Мареј: Сакам да играм што е можно почесто до крајот на годината

Ана Ололовска

Мареј доби вајлд-карта за турнирот во Сан Диего

Ана Ололовска

Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Ана Ололовска

Дел Потро очекува скоро враќање на тенисот

Ана Ололовска

Азаренка: Време е да се разговара за задолжителна вакцинација во тенисот

А1он

Мареј: На Циципас му треба двојно повеќе време за да оди во тоалет, отколку на Безос во вселената

А1он