Завршницата на Премиер лигата со публика на стадионите

Од:

Последните две кола во англискиот шампионат ќе се играат во присуство на публика, со ограничен капацитет на исполнетост на стадионите до максимум 10.000, најави денеска раководството на Премиер лигата.

Доколку нема продолжување на рестрикциите поврзани со коронавирусот, кои се во сила во Велика Британија, клубовите ќе можат да ги отворат стадионите за навивачи од 17 мај.

– Се надеваме дека завршните две кола сезонава ќе се одиграат пред максимум 10.000 навивачи на стадионите, изјави денеска извршниот директор на Премиер лигата Ричард Мастерс.

Со цел да овозможи присуство на навивачите на сите стадиони во Премиер лигата предвидено е натпреварите од претпоследното коло во англиското првенство да се играат од 18 до 20 мај, додека завршното коло е предвидено за 23 мај.

Би можело да ве интересира

ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

А1он

Санто прогласен за најдобар тренер во Премиер лигата за август

А1он

Венгер очекува Халанд да се пресели во клуб од Премиер лигата во наредните години

А1он

Шеснаесет нови случаи на коронавирус во Премиер лигата

А1он

Погба стана седмиот играч во историјата на Премиер лигата со четири асистенции на еден натпревар

Алиоски веќе не е играч на Лидс, клубот не му го продолжи договорот

Жарко Настоски