Заврши есенскиот дел од македонското првенството во пинг-понг

Од:

Со одигрувањето на последниот турнир од есенскиот дел, викендов заврши првенството во пинг-понг во Супер лигата.

Резултати во последните две кола:

8.коло:
Работнички – Вардар 3:4
Нец – Струга 4:0
Шампион ФА – Младост 3:4
Нец 2 – Радовиш 4:2
Младост 96 – Крива Паланка 2007 4:2.

9.коло:
Крива Паланка 2007 – Работнички 4:2
Радовиш – Младост 96 0:4
Младост – Нец 2 4:3
Струга – Шампион ФА 1:4
Вардар – Нец 4:1.

Екипата на Младост 96 од Прилеп со максимален учинок, девет победи од девет одиграни натпревари неприкосновено го освои првото место. На второто место се наоѓа уште една прилепска екипа, Младост која единствениот пораз во есенската полусезона го забележаа против градскиот ривал Младост 96. Во последните две кола Младост забележа минимални победи од 4:3, против директниот конкурент за второто место, штипските Шампион ФА и екипата на НЕЦ 2.

Од четвртото до седмото место потполно изедначени според бодовната состојба се наоѓаат четири екипи, новиот супер лигаш Крива Паланка 2007 е на четвртото место, петтопласиран е Вардар кој после почетните четири порази на почетокот на сезоната, во следните пет кола забележа четири победи, шеста е екипата на НЕЦ 2 за кои игра играчот од Србија Милош Миленковиќ, кој во есенскиот дел од сезоната нема пораз, и на седмото место се пласираа Работнички кои со поразите во последните две кола од четвртото место паднаа на седмото место на табелата. Радовиш е осмопласиран со бод повеќе од екипата на НЕЦ. Последна е екипата на Струга кои во есенскиот дел не забележаа ни една победа.

Важно е да се спомене дека на сите натпревари од петте турнири кои се одиграа во СЦ Борис Трајковски, А1 арена максимално се почитуваа препораките за борба против корона вирусот.

Натпреварите од Супер лигата продолжуваат напролет.

Би можело да ве интересира

Претстојниот викенд почнува јуниорската лига во пинг-понг

Ана Ололовска

Потврдена доминација на првопласираните три екипи во пингпонгарската Суперлига

Ана Ололовска

Прва суперлигашка победа на ППК „Крива Паланка 2007“

Ана Ололовска

Пингпонгарите на Младост 96 и на Шампион ФА со максималнен ефект по првите три кола во Суперлигата

Ана Ололовска

Втора победа на Кривопаланечкиот прволигашки пингпонгарски женски тим

Ана Ололовска

Пинг-понгот повторно се враќа во салите

Ана Ололовска