Затворен стадионот на холандски Нец откако се урна една од трибините

Од:

Холандските власти го затворија стадионот „Гоферт“ во градот Нијмиген, откако во неделата се урна дел од трибина за време на прволигашкиот натпревар меѓу домаќинот Нец и Витесе.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случи на дел од трибината со навивачи на Витесе по завршувањето на натпреварот кога започнаа да ја прославуваат победа од 1-0

За среќа беше избегната трагедија и никој не беше повреден.

Засега не се познати причините кои довелоа да се урне дел од стадионот, што е во сопственост на Градот.

– Бидејќи не знаеме зошто дел од трибината се урна, мораме да го затвориме стадионот. Доколку тоа не го направиме, безбедноста ќе биде загрозена. Стадионот повторно ќе биде отворен откако ќе бидеме 100 отсто сигурни дека објектот ќе биде безбеден, соопштија градските власти во Нијмеген.

Би можело да ве интересира

Холандија повторно ги затвора стадионите поради корона кризата

Ана Ололовска

Депај постави нов рекорд во репрезентацијата на Холандија

Ана Ололовска

Вајналдум: Холандската репрезентација со право беше критикувана по натпреварот со Шкотска

Ана Ололовска

Тен Хаг потпиша договор со Ајакс до 2023 година

Жарко Настоски

Во Холандија утре нема фудбал во очекување на снежна бура

Ана Ололовска

Де Бур е првиот селектор на репрезентацијата на Холандија кој не победил на првите четири натпревари

Ана Ололовска