Зарко со рекорд до пол-позиција во Силверстоун, Еспархаро од носилки на шестото место

Од:

Возачот на Прамак Дукати, Жоан Зарко ќе стартува од пол-позицијата на утрешното Британско ГП во Мото ГП шампионатот, откако постави фантастичен нов рекорд на патеката Силверстоун од 1:57.767, доека Алеиш Еспархаро стигна до шестото место и покрај тоа што имаше хорор-судир на последниот тренинг во Британија.

dobivaj vesti na viber

Зарко во првиот ред ќе стртува покрај Маверик Вињалес во Априлија и Џек Милер во фабричкиот мотоцикл на Дукати, додека во вториот ред ќе бидат светскиот шампион Фабио Квартараро (Јамаха), Пеко Бањја (Дукати) и Еспархаро (Априлија).

Еспархаро, неверојатно се врати на патеката неколку часа откако мораше да биде изнесен на носилки по хорор-судирот.

Извор: Тоспорт

Би можело да ве интересира

„Силверстоун“ може да организира две трки без публика

А1он

„Силверстоун“ блиску до договор да остане во Ф1 календарот