Започна пријавувањето за вториот ноќен турнир во кошарка во Делчево

Од:

Советот на млади на Општина Делчево и ова лето организира ноќен турнир во баскет кој ќе се одржи кон во втората половина на овој месец.

За таа цел од општината ги информираат сите екипи кои планираат да бидат дел од овој настан, да се пријават за учество, најдоцна до 15 јули оваа година.

Претседателот на Советот на млади, Никола Тренчевски, истакна дека целта на турнирот и годинава е збогатување на спортскиот живот во Делчево.

– По втор пат во Делчево се организира ноќен турнир во баскет. Лани успеавме да анимираме поголем број млади, имавме екипи од целата држава, вредни награди за најдобрите, а верувам дека оваа година, организациски ќе бидеме уште подобри. Нашата цел е да го збогатиме спортскиот и културниот живот на младите во Делчево во овој летен период, а организацијата на еден ваков турнир го дава сето тоа, дружење, натпреварување и забава за младите, рече Тренчевски.

Додаде дека заинтересираните за учество во натпреварувачкиот дел, може да се пријават во архивата на Општина Делчево или на јавно објавениот настан на социјалните мрежи.

И оваа година, според предвиденото, за најдобрите три екипи ќе бидат доделени парични награди.

Би можело да ве интересира

Делчевскиот градоначалник Трајковски од свои пари им купи заштитна опрема на градските пожарникари

А1он

Во Делчево и Берово одзивот до 13:00 часот е над 21 процент

А1он

Компанијата Млечна Индустрија ги отфрла обвинувањата за наводно труење на риби во река Брегалница во Делчево

Ана Ололовска

Симулација на пожар во услови на Ковид-19 во Делчево

Ана Ололовска

Делегација од Кошаркарската федерација на РС Македонија го посети кошаркарскиот клуб „Крива Паланка”

Ана Ололовска

Маслинко останува во МЗТ, потпишани договори со Бакоч и Радуловиќ

Ана Ололовска