Започна пинпонгарската лига во Македонија

Од:

Овој викенд започнаа натпреварите од сите пингпонгарски лиги во С. Македонија.

На 8-ми октомври во Прилеп се изигра првото коло од Женската лига каде што екипата на ППК Шампион Фа победи 4:0 против ППК Младост 96, а екипата на Берово оваа година засилена со странски играч ја победи екипата на ППК Крива Паланка со 4:1.

На 9-ти октомври во сала Борис Трајковски во Скопје се изигра првото коло од Супер и Прва лига мажи. Се постигнаа следните резултати:

Прва лига 1-во коло.
СЦ Борис Трајковски -Скопје
Шуто Оризари-Берово 2 4-1
Вардар-Телеком Нец. 4-0
Дебар Маало-Радовиш. 1-4
Борец Тим-Пелагонија. 1-4
Кратово-Астраион. 0-4

Супер лига 1-во коло
СЦ Борис Трајковски
Резултати:
Рисови -Берово. 4-2
Работнички-Шамоиони ФА 1-4
Кр.Паланка2007-Младост. 4-0
Телеком Нец2-Кочани 4-0
Кр.Планка – Младост96. 0-4 службено

Оваа година исто така се игра и јуниорска лига каде што има 12 машки и 6 женски тимови. Тие ги изиграа првите 2 кола од лигата и во водство е екипата на ППК Крива Паланка кај женските, ППК Куманово и ППК Младост кај машките.

Би можело да ве интересира

Отворени меѓународните турнири во пинг -понг и голбал за спортисти со телесен инвалидитет и лица со оштетен вид

Ана Ололовска

Одиграни 4 кола од регуларниот есенски дел од пингпонгарската Супер лига – мажи и Прва лига мажи

Ана Ололовска

Пингпонгарската лига продолжува

Ана Ололовска

Успешно завршен првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022”

Ана Ололовска

Берово домаќин на првиот меѓународен турнир во пинг понг „Зегин опен 2022“

Ана Ололовска

Македонската женска пинг-понг репрезентација дел од Балканското сениорско првенство во Сараево

Ана Ололовска