За секое забивање или тројка, Лендејл ќе донира по 100 долари за Австралија

Од:

Кошаркарот на Жалгирис, Џок Лендејл, ќе донира по 100 долари за секое забивање или тројка на утрешниот меч против Реал Мадрид во Евролигата како помош за неговата родна Австралија која е погодена од катастрофални пожари.

Лендејл, кој е роден во Мелбурн, оваа сезона бележи просек од 10,8 поени и 4,1 скок по натпревар за литванскиот тим.

„Сакам да ја искористам прилика и да помогнам на заедниците во Австралија. Се надевам дека ќе предизвикам реакција и кај останатите колеги да помогнат“, рече Лендејл за клупската телевизија на Жалгирис.

Мечот меѓу Жалгирис и Реал е утревечер во Мадрид.

Денеска, донација во висина од 750 илјади долари за својата татковина собраа австралиските кошаркарки од НБА-лигата.

Би можело да ве интересира

ФИБА ја одбра петорката во второто коло

А1он

Неизвесен натпреварот Жалгирис-Милано поради коронавирусот

А1он

Пожарите и климатските стравови го уништуваат австралиското лоби за јаглен

Ана Ололовска

Австралиски универзитет нуди по 1.500 долари за враќање на кинески студенти преку трета земја

Ана Ололовска

Воз излета од шините кај Мелбурн, двајца загинати

Ана Ололовска

Австралија формира своја вселенска агенција

Ана Ололовска