За прв пат во историјата на Вимблдон, жена ќе го суди машкото финалето

Од:

Последниот натпревар на Грен слемот во Лондон во сингл за мажи, ќе го суди жена за прв пат во историјата, објави на Твитер новинарот Михал Самулски.

Финалниот меч на Вимблдон 2021 е доделен на судијката Марија Чичак од Хрватска.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и Италијанецот Матео Беретини ќе се сретнат во мечот за престижниот трофеј.

Натпреварот е закажан за утре со почеток во 15 часот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ѓоковиќ го подари победничкиот рекет на девојче од публиката

Мери Јордановска

Новак Ѓоковиќ влезе во историјата, го освои Вимблдон!

Мери Јордановска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Федерер експресно збришан на Вимблдон, Ѓоковиќ лесно до полуфиналето

Жарко Настоски

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска

Андреску е последната фаворитка која загуби во првото коло на Вимблдон

Жарко Настоски