За Озил е тешко дури и влезе во групата, тврди Артета

Од:

Иднината на Месут Озил останува нејасна откако менаџерот Микел Артета објасни дека е далеку од место дури и во групата.

Поранешниот германски репрезентативец, кој добива „вселенска“ плата, не е на терен од 7 март. Тој дури и не влезе во групата за последните четири средби на „топџиите“.

Озил ја тера последната година од договорот и нема сериозен интерес од другите клубови за него.

– Сведоци сте на еволуција на нашите фудбалери. Секоја недела е тешко за некои играчи – не само за Озил – дури и да влезат во групата. Пред секој натпревар треба да ги изберам оние што се во најдобра форма. Тоа е моја работа и се обидувам да бидам што е можно пообјективен, вели шпанскиот тренер.

Арсенал го победи Лестер во ФА купот во средата вечерта.

– Нашиот тим се развива и тоа се гледа од нашиот успех. Сите сакаме да продолжиме на овој начин, што само ни го отежнува изборот на играчи како тренерски тим, додава Артета.

Би можело да ве интересира

Челзи ќе го праќа Кепа на позајмица во Шпанија

Ана Ололовска

Артета: Одлуката за повлекување на Озил од составот е донесена исклучиво од фудбалски причини

Ана Ололовска

Клоп информира за повредата на Мане

Ана Ололовска

Жоржињо: За мене ќе биде чест да играм со Чех, претходно ова можев да го направам само на плејстејшен

Ана Ололовска

Алегри e можна замена за Лампард во Челзи

Жарко Настоски

Озил се налути откако не го вклучија во составот на Арсенал за Премиер лигата

Жарко Настоски