Вујовиќ: На гостувањето кај Алборг не одиме со бело знаме

Од:

Тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ, пред заминувањето за Данска на дуел со Алборг во ракометната Лига на шампионите, најави борбена игра на неговиот тим и обид да се изненади фаворизираниот противник.

– На првиот натпревар успеавме да ги запреме. Тие сигурно нема да ги повторат грешките од Скопје. Ќе трчаат многу. Посилни се во тој сегмент на играта. Поразот од Монпелје малку не загрижи сите. Некако, очекувањата и наши и на јавноста беа големи. Но, се покажа дека нема лесни противници во Лигата на шампионите. Вардар треба да направи многу работи за да се носи најдобрите европски екипи. Против данскиот тим мора многу да трчаме и да не им дозволиме лесни голови. Тоа им е најсилното оружје. Колку ќе успееме во нашите немари ќе видиме. Едно е сигурно, не одиме со бело знаме. Добар натпревар многу ќе ни значи пред дуелот со Кил во Скопје, изјави Вујовиќ.

Вардарци во Данска ќе бидат без голманот Борко Ристовски кој пријави здравствени проблеми.

Натпреварот со Алборг е закажан за утре (среда) во 18:45 часот.

По четири одиграни натпревари Вардар е на делба на 3. место во групата со 5 бода заедно со ПИК Сегед и Монпелје.

Би можело да ве интересира

Продолжува „црната“ серија за ракометарите на Вардар во Лигата на шампионите

А1он

Вујовиќ: Вардар не е оној од шампионските денови, но мораме да ја прекинеме серијата порази

Ана Ололовска

Вујовиќ: Грешките во вториот дел нè чинеа пораз

Ана Ололовска

Вардар го забележа четвртиот пораз по ред во ракометната Лига на шампиони

А1он

Вујовиќ пред дуелот со Пик Сегед: Со храбра игра да ја прекинеме серијата порази

Вториот тим на Еурофарм Пелистер го совлада ракометниот шампион Вардар

Ана Ололовска