Второ куп финале за Лајпциг во последните три години

Од:

Во полуфинален натпревар од германскиот куп, Лајпциг синоќа на гостински терен го победи Вердер Бремен со 2:1 по продолженија. Избраниците на тренерот Јулијан Нагелсман се пласираа во финалето на турнирот.

Лајпциг стигна до финалето на Купот на Германија втор пат во последните три години. Во 2019 тимот загуби од Баерн (0:3).

Пред тоа, Лајпциг кој е основан во 2009 година, никогаш не се пласираше во финалето.

Нагелсман, кој го предводи Лајпциг од 2019 година, на крајот на сезоната ќе замине во Баерн Минхен.

Во второто полуфинале денес Борусија Дортмунд ќе се соочи со Холштајн Кил.

Би можело да ве интересира

Баерн поради пандемијата ќе игра пред празни трибини

Ана Ололовска

Тренерска смена во Херта

А1он

Халанд по пет недели пауза се враќа на теренот

Ана Ололовска

Баерн Минхен ги крати платите за невакцинираните фудбалери

Катерина Павлова-Николовска

Ноер сака да остане во Баерн барем до 2025 година

Ана Ололовска

Толисо има намера да го напушти Баерн како слободен играч следното лето

Ана Ололовска