Втор пораз од Словенија за македонските ракометарки во баражот за СП

Од:

Македонската ракометна репрезентација синоќа загуби од селекцијата на Словенија и во вториот бараж натпревар за пласман на Светското првенство 2019 во Јапонија.

На дуелот одигран во Целје, Словенките беа убедливи и победија со 38:27, наметнувајќи уште од самиот почеток силно темпо кое по само десет минути им донесе три голови голови предност, а по 20 минути игра и да стигнат од максимални шест во првото полувреме.

Во второто полувреме Словенија повторно со одлична игра во нападот и одбраната своето водство го зголемуваше и во 38 минути имаше двоцифрена предност.

За репрезентацијата на Северна Македонија најефикасна ракометарка беше Елена Ливриниќ со шест погодоци, Сара Ристовска и Јована Саздовска постигнаа по пет погодоци, додека за репрезентацијата на Словенија листата на стрелци ја предводеше Тамара Мавсар со осум погодоци.

Би можело да ве интересира

Македонските тимови ги добија противниците во ЕХФ купот во женска конкуренција

Ана Ололовска

Извлечени групите за овогодинешното издание на женската ракометна ЛШ

Четврта титула за ЖРК Металург

Ана Ололовска

Дамчевска го објави списокот за ЕХФ – неделата

Татјана Ташкова

Трета титула европски шампион за ракометарките на Ѓер

Ана Ололовска

Ѓорѓиевска потпиша со Подравка

Татјана Ташкова