Втор пораз на македонските кошаркари во мундијалските квалификации

Од:

Македонската машка кошаркарска репрезентација го претрпе и вториот пораз во квалификациите за пласман на Светското првенство, откако вечерва загуби на гостувањето во Киев од Украина со 61:78 (14:17, 16:17, 13:19, 14:29) во рамки на второто коло во групата Г.

dobivaj vesti na viber

Со цврста игра во одбраната македонските кошаркари целосно го контролираа првиот дел во кој во два наврати водеа и со осум поени разлика, а на полувреме заминаа со водство од 34:30.

Украинците ја решија во своја корист третата четвртина и влегоа со поен предност во завршните десет минути во кои нападот на домаќините максимално профункционира и со серија тројки на крајот забележаа и убедлива победа.

Најефикасен во македонските редови беше Бојан Крстевски со 14 поени.

Мундијалските квалификации продолжуваат на почетокот на идната година кога македонската репрезентација ја очекува двомеч со Грузија, на 24 февруари на гостински терен, а три денови подоцна е закажан реваншот во Скопје.

Би можело да ве интересира

Ти Џеј Шортс, најдобриот стрелец во Бундеслигата, ќе биде нов репрезентативец на Македонија

Ненад Димитријевиќ се приклучи на националниот тим

Стојан Ѓуроски надвор од кошаркарските терени следните два месеца

А1он

Машката кошаркарска репрезентација едно место погоре на листата на ФИБА

А1он

Бајиќ: Ја загубивме енергијата во вториот дел

Ана Ололовска

Украина втор противник на македонските кошаркари во мундијалските квалификации