ВТА ја прогласи Кенин за најдобра тенисерка за 2020 година

Од:

Американката Софија Кенин (22) е прогласена за тенисерка на годината во избор на ВТА.

dobivaj vesti na viber

Кенин, која во моментов е четврторангирана во светот, на почетокот на оваа година го освои својот прв „грен-слем“ турнир во кариерата, триумфирајќи на Австралија Опен, додека во завршницата на сезоната стигна и до финалето на Ролан Гарос.

За тенисерка, која најмногу напредуваше во 2020 година е прогласена токму победничката на Ролан Гарос, Ига Свијатек од Полска.

Би можело да ве интересира

Барти триумфално ја почна тениската година

Ана Ололовска

Осака за амбициите во 2022 година: Никогаш повеќе да не плачам на прес-конференции

Ана Ололовска

Полуфиналистката на Австралија опен, Мухова, ќе го пропушти турнирот во 2022 година

Ана Ололовска

Ема Радукану избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“

А1он

Барти и Осака во јануари се враќаат на тениските терени

А1он

ВТА ја избра Барти за тенисерка на годината

А1он