ВТА ги откажа сите турнири до 2 мај

Од:

Женската тениска асоцијација (ВТА) ги откажа сите турнири до 2 мај поради пандемијата на новиот коронавирус.

„Поради пандемија на новиот коронавирусот, нема да се одржат турнирите во Прага, во Истанбул и во Штутгарт што значи дека сезоната ќе биде под суспензија до 2 мај. Наредната недела ќе донесеме одлука за останатите турнири на земјена подлога“, се наведува во соопштението на ВТА.
Според ВТА, тенисерките ќе продолжат со настапи на турнирот во Мадрид што е закажан од 2 до 9 мај.

Би можело да ве интересира

Пропадна планот да се именува спортска сала во Базел според Федерер, нема доволно потписи за референдум

Жарко Настоски

Зверев ја освои 12. АТП-титула во кариерата

Ландов

Квери позитивен на корона, избега од Русија, АТП почна истрага

А1он

Шпанецот Родригез е првиот тенисер осуден за нелегално обложување

Ана Ололовска

„Вимблдон“ ќе се одржи догодина, ако треба и без навивачи

Жарко Настоски

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Ана Ололовска