Волф не верува дека Мерцедес е виновен за предвидливоста во Формула 1

Од:

Извршниот директор на Мерцедес, Тото Волф не се согласува со тврдењата дека поради неговиот тим, шампионатот во Формула 1 станува неинтересен.

– Не смееме да си дозволиме да помислиме дека во првенството ни е во џеб. Сè може да се промени многу брзо. Никогаш нема да победиме ако сметаме дека е решено прашањето со првенството и дека можеме да го чекаме декември да ги собере пехарите на наградите на ФИА. Се разбира, доминацијата на еден тим секогаш изгледа чудно – ова важи и за Мерцедес сега и за Ред Бул во раните 2010-ти, Ферари во првата половина на 2000-тите. Но, доминантниот тим не е виновен за предвидливоста на првенството, изјави Волф.

Мерцедес со своите пилоти Луис Хамилтон и Валтери Ботас има три победи на трите трките од стартот на сезоната.

Би можело да ве интересира

Гасли: Алфа Таури сака да го стигне Ред Бул и да стане врвен тим

Ана Ололовска

Ферари со подобрувања за Големата награда на Русија

Ана Ололовска

Верстапен може да ги сруши рекордите на Хамилтон и Шумахер

Ана Ололовска

Верстапен: Не мислам дека ќе можеме да го победиме Мерцедес, шампионатот заврши

Ана Ололовска

Фетел: Не жалам за времето поминато во Ферари

А1он

Ботас пред Верстапен на првиот тренинг на „Муџело“

Ана Ололовска