Во Женева попладне ќе бидат извлечени групите во Лигата на шампионите

Од:

Европската фудбалска федерација попладне ќе изврши ждрепка за групната фаза во Лигата на шампионите.

Ќе бидат формирани осум групи со по четири екипи. Од 32. екипи, 26 се пласираа директно во групната фаза, а уште шест беа одредени според резултатите во квалификациските натпревари.

По четири претставници ќе имаат Шпанија, Англија, Италија и Германија, Франција и Русија по три, Украина два, а по еден тим во елитното натпреварување доаѓа од Португалија, Белгија, Холандија, Австрија, Турција, Данска, Грција и Унгарија.

Трофејот ќе го брани Баерн Минхен.

Почетокот на извлекувањето е закажано за 17 часот.

Би можело да ве интересира

Баерн ја забележа 16. последователна победа во евро-куповите и го повтори рекордот на Атлетико

Ана Ололовска

Гасперини горд што го победи Ливерпул на „Енфилд“

Ана Ололовска

Зидан: Реал против Интер го одигра својот најдобар досега оваа сезона

Ана Ололовска

Јувентус за прв пат во 123-годишната историја настапи без Италијанците во одбраната

Ана Ололовска

Барселона е првиот клуб во последните 16 години со двајца Американци во составот на натпревар од ЛШ

Ана Ололовска

Имобиле по триумфот над Зенит се надева на пласман во плејофот на Лигата на шампионите

Ана Ололовска