Во наредните четири години, ФИФА ќе потроши милијарда долари за женскиот фудбал

Од:

Светската фудбалска федерација (ФИФА) – ќе инвестира една милијарда долари во женскиот фудбал во наредните четири години, донесена е одлука на состанокот на организацијата во Шангај.

– Советот на ФИФА донесе одлука да издвои уште 500 милиони долари покрај веќе предвидените 500 милиони американски долари. Овие 500 милиони ќе бидат распределени од нашите резерви, бидејќи нашата финансиска состојба сега е толку солидна како никогаш досега, така што можеме да користиме дел од нашите резерви за финансирање на женскиот фудбал, да создадеме нови турнири за развој низ целиот свет, изјави Џани Инфантино, претседателот на ФИФА.

Би можело да ве интересира

Блатер: Одлуката на ФИФА за СП 2018 и СП 2022 година се засноваше на џентлменски договор

Ана Ололовска

ФИФА работи на изготвување на фудбалски „Маршалов план“

А1он

ФИФА со совет да се намалат платите на половина

А1он

Инфантино отсече: Нема да има повеќе трансфери за 100 милиони евра фудбал

Ана Ололовска

ФИФА донираше 10 милиони долари на СЗО за борба против коронавирусот

А1он

По отказот во Милан, Бобан најверојатно ќе се врати во ФИФА

Ана Ололовска