Во Истанбул ќе бидат извлечени групите за Лигата на шампионите

Од:

По добивањето на последните три учесници во Лигата на шампионите (Шериф, Салцбург и Шахтјор), денес од 18 часот во Истанбул ќе биде извршена ждрепката за групната фаза.

Најмногу учесници во сезоната 2021/22 во елитното фудбалско натпреварување ќе има Шпанија – пет, Англија, Италија и Германија ќе имаат по четири екипи.

Учесници во групната фаза во ЛШ:

Англија: Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Ливерпул, Челзи.

Шпанија: Атлетико Мадрид, Реал Мадрид, Барселона, Севиља, Виљареал.

Италија: Интер, Милан, Аталанта, Јувентус.

Германија: Баерн Минхен, Лајпциг, Борусија Дортмунд, Волфсбург.

Франција: Лил, ПСЖ.

Португалија: Спортинг, Порто, Бенфика.

Русија: Зенит.

Белгија: Клуб Бриж.

Украина: Динамо Киев, Шахтјор.

Холандија: Ајакс.

Турција: Бешикташ.

Швајцарија: Јанг Бојс.

Шведска: Малме.

Молдавија: Шериф.

Австрија: Салцбург.

Ќе бидат формирани осум групи со по четири екипи. Најдобрите две ќе изборат пласман во следната фаза, а третопласираните ќе продолжат во Лига Европа.

Би можело да ве интересира

Роналдо постави рекорд во ЛШ

Ана Ололовска

Куман ја пофали Барселона за играта во одбрана против Динамо Киев

Ана Ололовска

Роналдо по победата над Аталанта: Никогаш не се откажуваме

Ана Ололовска

Пиоли: Порто победи заслужено, Милан не беше на ниво

Ана Ололовска

Гризман стана првиот играч во историјата на ЛШ кој постигнал два гола и добил црвен картон на ист натпревар

Ана Ололовска

Симеоне објасни зошто не се ракуваше со Клоп по поразот од Ливерпул

Ана Ололовска