Во Германија, подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстон

Од:

Организаторите на германското Гранд При се подготвени да бидат домаќини на трка во Формула 1 наместо Силверстон. Одржувањето на британското гран-при е загрозено откако тамошните власти издадоа декрет за потребата да се изврши двонеделен карантин за сите лица кои влегуваат во земјата.

Вработените и учесниците во Формула 1 сè уште не подлежат на исклучок од ова правило.

Во Германија изразија подготвеност да бидат домаќини на две трки кои првично требаше да се одржат на Силверстон. Натпреварувањето би се одржало на Хокенхајм ринг.

За сезоната 2020 на првичниот календар не беше предвидена трка за Големата награда на Германија.

Би можело да ве интересира

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Ана Ололовска

Хамилтон повторно на врвот на Формула 1

А1он

Раиконен: Чудно е да се вратиме на трки во сегашните услови, но зад воланот ќе заборавиме на сè

Ана Ололовска

Ферари се откажа од подобрувањата на болидот за Австрија

Ана Ололовска

Мерцедес ги смени боите на болидот по разговор со Хамилтон

А1он

Мекларен се спаси од банкротот со заем од 150 милиони фунти

А1он