Во Формула 1 може да се заменат квалификациите со куси трки

Од:

Раководството на „Формула 1“ ги покани учесниците да одржат кратки трки од 30 минути во сабота. Ваквите мини-трки треба да ги заменат квалификациите, објави „Motorsport“.

Почетната мрежа во овие трки од 30 минути мора да биде пресликани во генералниот пласман. Ова значи дека лидерот на првенството ќе стартува од последното место, а на пол-позицијата ќе оди оној кој е на 20. позиција во генералниот пласман.

ФИА ја поддржа оваа идеја, сепак, за ратификување на таквата одлука, потребна е едногласна поддршка од сите 10 тима во Формула 1.

Би можело да ве интересира

Тото Волф: Хамилтон е последната личност која треба да се обвини за валкани игри

Ана Ололовска

Ред Бул ангажираше адвокат да го испита судирот меѓу Верстапен и Хамилтон

Ана Ололовска

Верстапен: Казната од 10 секунди несоодветна за Хамилтон, неговата прослава е непочитување и неспортско однесување

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инцидент, казна, драма и триумф на Хамилтон на Силверстоун

Формула 1 претстави болид дизајниран според новите правила кои ќе важат од догодина

Жарко Настоски

Откажана Ф1 трката за Големата награда на Австралија 2021

Ана Ололовска