Во четири африкански држави извршени околу 85 милиони кибер напади за шест месеци

Од:

Околу 85 милиони кибер напади во изминатите шест месеци се регистрирани во африканските земји – Кенија, Етиопија, Јужна Африка и Нигерија.

Според истражувањето на меѓународната компанија за кибер безбедност „Касперски“, хакерските напади се зголемиле за време на пандемијата на коронавирусот.

Околу 85 милиони кибер напади се извршени во овие четири земји во изминатите шест месеци, повеќето од нив во Јужноафриканската Република.

Во ЈАР се регистрирани 32 милиони кибер напади, 28 милиони во Кенија, 17 милиони во Нигерија и осум милиони во Етиопија.

Хакерските напади се извршени преку различни уреди.

Би можело да ве интересира

Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

Нигерија: Запленети речиси половина милион таблети амфетамин

А1он

Вооружен напад на пазар во Нигерија, најмалку 30 загинати

А1он

Нигериската војска ја потврди смртта на лидерот на Исламската држава во Западна Африка

Ослободени уште 10 нигериски ученици по платен откуп, киднаперите држат уште деца

Ана Ололовска

СЗО: На Африка ќе и недостигаат околу 500 милиони вакцини

А1он