Во Австрија ќе дозволат публика на фудбалските стадиони во последното коло

Од:

По речиси шест месеци во кои натпреварите во австриската Прва фудбалска лига се играа пред празни трибини, публиката на крајот од сезоната ќе се врати на стадионите ширум земјата со строго почитување на епидемиолошките мерки и во ограничен број.

По одлуката на Владата во Виена за релаксирање на епидемиолошките мерки од средината на мај, раководството на австриската Бундеслига одлучи последното прволигашко коло, на 21 и 22 мај, како и завршните натпревари во второлигашката конкуренција, на 23 мај, да се играат со публика на стадионите.

На трибините ќе биде дозволен влез на максимум 3.000 гледачи, кои ќе мораат да носат заштитни маски на лицата, и да поседуваат потврда дека прележале коронавирус, или, да приложат негативен тест или потврда дека се вакцинирани.

Би можело да ве интересира

Минимална победа на Русија против дебитантот на Европските првенства Финска

Жарко Настоски

ЕУРО2020: Чешка ја порази Шкотска во Глазгов

Жарко Настоски

ВИДЕО: Чехот Шик го постигна еден од најубавите голови во историјата на европските првенства

Жарко Настоски

Вработени на Инфективната клиника добија билети за Европското првенство

Жарко Настоски

ВИДЕО: Курц свечено ги испрати Австријците на ЕВРО

Катерина Павлова-Николовска

Наесен повторно фудбал пред полни стадиони, најави првиот човек на УЕФА

Жарко Настоски