ВМФЛ: Брегалница и Скопје есенски прваци

Од:

Брегалница со победа во источната, а Скопје со реми во западнатна група ги заверија денеска есенските титули пред зимската пауза во Втората македонската фудбалска лига (ВМФЛ).

Штипскиот прволигаш немаше проблеми попалднево на гостувањето кај Слога и триумфираше со 3′1, додека Скопје одигра без голови на гостувањето кај Велешта.

Втора лига – Исток (16. коло)

Кит Го – Плачковица 5:1

Победа – Тиквеш 0:0

Слога Виница Брегалница 1:3

Росоман – Осогово 0:0

Каменица Саса – Кожуф 3:1

Табела: Брегалница 42, Тиквеш 35, Кожув 25, Кит Го 22, Слога 20, Каменица Саса 20, Осогово 17, Победа 14, Плачковица 11, Росоман 9.

Втора лига – Запад (16. коло)

Велешта – Скопје 0:0

Кораб – Дрита 2:3

Гостивар – Велазерими 1:0

Охрид – Кадино 2:1

Тетекс – Вардар Форино (недела 13 часот).

Табела: Скопје 37, Велешта 30, Охрид 28, Гостивар 27, Кораб 24, Велазерими 22, Кадино 15, Вардар Форино 13 (-1), Дрита 10, Тетекс 10 (-1).

Би можело да ве интересира

Гостинските екипи поуспешни во 19. коло од ПМФЛ

Ана Ололовска

Колумбиецот Херера подготвен да игра за македонската фудбалска репрезентација

Ана Ололовска

Македонската фудбалска репрезентација ги доби противниците во квалификациите за ЕП до 21 година

Ана Ололовска

Шкендија идната недела го дознава противникот во младинската Лига на шампиони

Ана Ололовска

Валон Ахмеди премина од Шкендија во белорускиот шампион Солигорск

Ана Ололовска

Второ странско засилување во Ренова, потпиша Словенецот Марко Гајиќ

Ана Ололовска