Владимир Кличко не исклучува враќање во боксот

Од:

Поранешниот светски шампион во бокс во тешка категорија, Владимир Кличко признава дека може под одредени околности да се врати во професионалниот ринг.

– Сите ме прашуваат дали ќе се вратам на рингот. Ако го сторам ова, не е да ми ја скршат вилицата, туку да рушам рекорди. Засега нема планови за враќање. Зафатен сум со мојот живот, но ајде да видиме што ќе се случи следно, вели Кличко.

Украинецот ги сподели своите очекувања за борбата помеѓу Тајсон Фјури и Деонтај Вајлдер.

– Или Вајлдер ќе победи со нокаут, или Фјури ќе победи на поени. Лично, многу го почитувам Вајлдер. Тој беше во мојот тренинг камп, поминавме неколку рунди во рингот. Тој е одличен човек и фантастичен боксер. Веројатно никој во категоријата тешка категорија, вклучувајќи ме и јас, нема толку многу нокаути. Верувале или не, мислам дека Фјури може да го стори тоа. Можеби тој нема да успее, но јас би сакал тој да победи, изјави Кличко.

Четириесет и тригодишниот Владимир Кличко има 69 борби во професионалниот бокс, забележа 64 победи и пет порази. Во последните две борби тој загуби од Британците Тајсон Фјури и Ентони Џошуа.

Би можело да ве интересира

Двајца боксерски репрезентативци од Македонија останаа заглавени во Лондон

А1он

Македонските боксери ги добија противниците за олимписките квалификации

Мајката на трите деца на Флојд Мејведер пронајдена мртва

А1он

ВИДЕО: Боксерката од Полска се шегуваше на сметка на колешката од Кина за коронавирусот, па го доби „одговорот“ во рингот

А1он

Мејведер сака 600 милиони долари за борба против Хабиб

А1он

Официјално: Џошуа против Бугаринот Пулев на 20 јуни во Лондон

Ана Ололовска