Винченцо Италијано ќе ја предводи Фиорентина

Од:

Италијанскиот фудбалски прволигаш Фиорентина го назначи денеска Винченцо Италијано за нов шеф на стручниот штаб, потпишувајќи договор за двегодишна соработка со опција неговиот престој во клубот да биде продолжен за уште една година.

Досегашниот тренер на екипата на Специја седнува на клупата на Фиорентина на местото на Џенаро Гатузо, кој на почетокот на овој месец неочекувано замина по нецели три недели откако беше назначен за тренер на клубот од Фиренца.

Фиорентина минатата сезона во Серија А ја заврши на 13. место.

Би можело да ве интересира

Бобан Николов може да игра во Серија А, на чекор е до трансфер во Салернитана

Жарко Настоски

Турчинот Чалханоглу премина од Милан во Интер

Жарко Настоски

Млад фудбалер на Џенова е во куќен притвор, го обвинуваат за силување

Жарко Настоски

Сари го менува Инзаги на клупата на Лацио

Жарко Настоски

Гатузо нов тренер на Фиорентина

Титулата си ја посветувам на самиот себеси, вели Конте

Жарко Настоски