„Вимблдон“: 15-годишнaтa Коко Гауф ја совлада Венус Вилијамс

Од:

Поранешната најдобра тенисерка во светот, Венус Вилијамс отпадна уште во првиот круг на „Вимблдон“. 39-годишната петкратна шампионка во Лондон загуби со 4:6, 4:6 од тинејџерска Кори Гауф која е најмладата тенисерка во историјата на „Вимблдон“ во „Опен ерата“, која се рангираше за главната шема.

Петнаесет годишната Американка забележа вкупно три брејка на средбата против само еден во корист на својата сонародничка, за да го затвори дуелот по само 81 минути игра од својата четврта можност при грешка за Вилијамс.

Во вториот круг Коко Гауф, која во наредните денови нема да посетува училиште поради учеството на Гренд-слем турнирот, ќе се соочи со Магдалена Рибарикова од Словачка, која ја победи десеттата носителка Арена Сабаленка (Белорусија) со 6:2, 6:4

Би можело да ве интересира

Шарапова го загуби четвртиот натпревар по ред и го повтори личниот негативен рекорд

Ана Ололовска

Рекордна 350. победа на Грен слем турнирите за Серена Вилијамс

Ана Ололовска

Серена Вилијамс по две години повторно во Федерејшн купот

А1он

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он

Тенисерка речиси колабираше поради загадениот воздух во Австралија

А1он

Поради чад прекинат ревијалниот меч Шарапова – Сигемунд

Ана Ололовска