ВИДЕО: „Златната топка“ е за Лионел Меси

Од:

По рекорден шести пат, Лионел Меси ја освои „Златната топка“ за Најдобар фудбалер за 2019 година. Во анкетата на „Франс Фудбал“, аргентинскиот гениј го совлада Вирџил ван Дајк.

Меси веќе го доби трофејот во 2009, 2010, 2011, 2012 и 2015 година, а сега го наследува од Лука Модриќ. Најголемиот кандидат на Лео во последните 10 години, Кристијано Роналдо, заврши на третото место. Сепак, Португалецот не присуствуваше на церемонијата во Париз, откако избра да остане во Италија за доделувањето на Калчо наградите.

Меси цел ден беше во центарот на вниманието и сè навестуваше дека тој ќе биде број 1. Вчера се појави слика со наводните резултати, според кои тој навистина беше на врвот. Сепак, тие се покажа невистинити, бидејќи позициите на другите играчи не се совпаѓаат.

Би можело да ве интересира

УЕФА подготвена да толерира офсајд од 10-20 см

Ана Ололовска

Клоп: Меси е веројатно најдобриот играч, но не можам да се сетам на поимпресивна сезона на еден дефанзивец

Ана Ололовска

Португалија светски шампион во фудбал на песок

Ана Ололовска

Бобан Николов даде гол во победата на МОЛ Фехервар

Ана Ололовска

Јапонија последен полуфиналист на Мундијалот во фудбал на песок

Ана Ололовска

Холанд е првиот тинејџер во евро-куповите што постигнал гол пет натпревари по ред

Ана Ололовска