(ВИДЕО) Вучиќ со порака до австралискиот премиер: Зошто го малтретирате Ѓоковиќ?

Од:

По повод драмата со светскиот најдобар тенисер Новак Ѓоковиќ, се огласи српскиот претседател Александар Вучиќ и испрати порака до својот австралиски колега.

Вучиќ во видеото му дава поддршка на Новак Ѓоковиќ и му се обраќа на премиерот на Австралија, по повод одлуката да се поништи визата за српскиот тенисер.

„Никогаш не можеа да ни го одземат срцето и достоинството“, вели Вучиќ. Тој порачува дека нападите и притисоците кон тенисерот земаат толкав размер, што тој не можел, а да не се огласи.

„Ако сакавте да му забраните на Ѓоковиќ да го освои трофејот по 10 пат, зошто не го вративте веднаш, зошто не му кажавте дека е невозможно да се добие виза? Зошто го малтретирате“, прашува Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Вулин тврди дека добиле информации за криминална група што сака да го убие Вучиќ

А1он

Ханделсблат: Спонзорите нервозно ја следат аферата околу Ѓоковиќ

А1он

ВИДЕО: Ѓоковиќ шета во Црна Гора

А1он

Судот ги објави причините за депортацијата на Ѓоковиќ

Катерина Павлова-Николовска