(ВИДЕО) Војна помеѓу Англичаните и Русите на француските улици

Од:

Група руски и англиски навивачи се судрија синоќа во Марсеј, при што летаа шишиња, столици, камења.

Тепачката се случи неподредно пред натправарот помеѓу двете фудбалски репрезентации.

Полицијата за да ги разбие двете групи употреби и солзавец. Во тепачката учествуваа околу 200 луѓе, а двајца Англичани се уапсени.

Натправарот помеѓу репрезентациите на Русија и Англија се игра денеска, 11 јуни, на стадионот “Веледром“ во Марсеј.

Би можело да ве интересира

Белгиска европратеничка од африканско потекло била жртва на полициска бруталност

А1он

Тонино Пицула ќе биде известувачот на ЕП за односите со САД

Ана Ололовска

Орбан повикан на средба во Европскиот парламент, но тој ја испраќа министерката за правда

Ана Ололовска

Европскиот Парламент ги отвора вратите за бездомните лица и ранливите категории граѓани за време на пандемијата

А1он

ЕП нема да заседава во Стразбур до есен поради Ковид-19

Ана Ололовска

Претседателот на ЕП во самоизолација

Ана Ололовска