ВИДЕО: Во Катар 20.000 гледачи на отворање на нов стадион, сите тестирани на корона пред влезот

Од:

Една од арените на кои ќе се играат натпреварите од Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година, стадионот Ахман Бин Али, денеска беше свечено отворен со финалната средба од Амир Купот, а на трибините присуствуваа 20.000 гледачи, атмосфера што се уште е незамислива во остатокот од светот во време на пандемија.

Сите 20.000 навивачи (половина од капацитетот на новата арена) кои купиле билети за да го следат мечот, биле тестирани на коронавирусот непосредно пред влезот на стадионот, а ова е првпат од почетокот на пандемијата да се изведе таков подвиг пред почетокот на еден спортски меч.

Амир Купот е натпреварување со 48-годишна традиција, во чии рамки силите ги одмеруваат 18 екипи од првата и втората катарска лига. Во годинешното финале, кое беше премиерниот натпревар на величествениот нов спортски објект во близина на Доха, силите ги одмерија екипите на Ал Сад и Ал Араби. Победи Ал Сад, тимот кој од клупата го предводи шпанската фудбалска Чави Ернандез, со 2:1. Ова е 17 трофеј во Амир Купот за екипата, која е најуспешната во историјата на ова натпреварување.

Би можело да ве интересира

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он

Жрепката за групите на СП во Катар на 1 април

А1он

СЗО: Ковид-19 досега предизвика смрт на 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска

СЗО пандемијата со Ковид-19 ќе трае и во 2022 година

Ана Ололовска

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

Ана Ололовска