ВИДЕО: Тежок судар на синот на Михаел Шумахер на Ф1 трката во Саудиска Арабија

Од:

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, Мик имаше страшен судир во квалификациите за Големата награда на Саудиска Арабија. Тој изгуби контрола над болидот, по што силно удри во заштитната ограда. Како што соопшти неговиот тим, Мик е свесен и излезен од болидот, кој беше преполовен кога беше отстранет од патеката. Возачот превентивно ќе биде упатен на медицински прегледи.

dobivaj vesti na viber

Мик Шумахер има 23 години и е возач на Хаас од минатото лето, откако ги освои титулите на Ферари во Формула 2 и 3.

Скијаше со својот татко кога седумкратниот шампион и најдобар возач на сите времиња доживеа тешка повреда на мозокот во 2013 година.

Би можело да ве интересира

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

„Би примил куршум за Путин“ – поранешниот прв човек на Формула 1 се уште му се восхитува на рускиот претседател

ВИДЕО: Инцидент на Шумахер помладиот во Монако – болидот преполовен

Лекер и Ферари триумфално влегоа во новата Формула 1 сезона

Хамилтон: Ме немаше. Сега се вратив

Ана Ололовска