ВИДЕО: Стотици фанови го чекаа Ноле пред хотелот по победата во Торино

Од:

Најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои завршниот Мастерс во Торино, а ден подоцна веќе пристигна во Малага.

Таму ќе игра со Дејвис куп репрезентацијата на Србија и како тим ќе се обиде да ја круниса врвната сезона во која ги освои четири од петте најголеми титули.

Сега следува походот на новиот пехар, кој Србија го нема освоено од 2010 година, а прв противник е Велика Британија со почеток од четврток.

Пред тоа беше потребно накратко да се прослави титулата од Завршниот Мастерс, каде Ѓоковиќ демонстрираше „мајсторска класа“ со победи над Карлос Алкараз (6:3, 6:2) и Јаник Синер (6:3, 6:3) во полуфиналето и финалето.

Публиката во салата Пала Алпитур го почести со свирежи на мечевите со Синер, но дел од навивачите на Новак се собраа пред хотелот во Торино каде се сместени играчите, па обезбедувањето мораше да го „одбрани“.

Се разбира, не буквално, бидејќи никој немаше намера да му наштети на српскиот играч, но гужвата беше голема, а имаше и прегратки, извици „Ноле, Ноле“ и „Ајде одиме“.

Ѓоковиќ одеше по ред кај навивачите и потпишуваше разни предмети, давајќи автограми и фотографирајќи се со толпата во Торино.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

Фереро: За Новак останав без зборови

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го остави Федерер зад себе и го урна последниот рекорд на Швајцарецот

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ: Подготвен сум да го нападнам и рекордот на Конорс по број на титули

Ѓоковиќ го совлада Димитров за седмиот трофеј на Мастерсот во Париз

Предраг Петровиќ

Шелтон смета дека Федерер е најдобриот на сите времиња

Предраг Петровиќ