ВИДЕО: Сплитски навивачи се степаа со полицијата на автопатот кај Загреб, има ранети

Од:

Ноќеска имаше големи нереди на автопатот А1 кај одморалиштето Дешинец, меѓу Загреб и Карловац.

dobivaj vesti na viber

Дошло до масовен конфликт меѓу навивачите на сплитски Хајдук и полицијата. Во судирите учествуваа стотици луѓе. Според полицијата две лица се ранети од огнено оружје употребено од полицијата. Повредени се десетина полицајци, известуваат хрватските медиуми.

„На 21 мај околу 21 часот и 35 минути, при организирана парада на околу 1.600 навивачи на ХНК Хајдук во автобуси, комбиња и автомобили од натпреварот во Загреб, тие самоиницијативно застанаа на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец и на тој начин ги блокирале сите коловозни ленти во правец кон Карловац, а потоа, игнорирајќи ги нивните предупредувања и наредби, неколку стотици од нив со физичка сила и предмети погодни за повреда нападнале полициски службеници од повеќе полициски одделенија кои ги придружувале“, се вели во соопштението на полицијата.

Полицајците употребиле огнено оружје.

„Полициските службеници заради одбивање на нападот врз себе од повеќе лица употребиле средства за присилба, вклучително и огнено оружје, по што надгледуваниот конвој повторно бил ставен под надзор. Во тек е идентификација и приведување на осомничени за кривични дела и прекршоци. Засега е утврдено дека две лица кои биле директно инволвирани во нападот врз полицајци се ранети, најверојатно од огнено оружје, а повредени се десетина полицајци. Сите повредени се надвор од животна опасност“, се вели во соопштението.

„Сообраќајот на таа делница од автопатот е затворен и пренасочен на алтернативни правци. Во тек е увид и кривична истрага“, заклучува полицијата.

На Максимир претходно вечерва се одигра последното коло од Хрватската фудбалска лига. Динамо го победи Хајдук со 3-1. Во пресрет на дербито, полицијата и редарската служба на влезот на јужната трибина на Максимир сплитска Торцида и гостинските навивачи на Хајдук не дозволија да се внесат никакви транспаренти. На натпреварот пристигнаа нешто помалку од две илјади гостински навивачи, кои во знак на протест одбија да влезат на стадионот.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Предраг Петровиќ

Се урна спортски авион на хрватскиот остров Брач

Ана Ололовска

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

Не било пукано со огнено оружје кон авионот на „Кроација ерлајнс“

ВИДЕО: Оштетен хрватски авион слетал во Сараево, бил погоден со куршум

Катерина Павлова-Николовска