(ВИДЕО) Шок во Синсинати: Федерер елиминиран од 21 годишен Русин

Од:

Роџер Федер во третото коло го заврши својот настап на Мастерсот во Синсинати.

Сензацијата ја направи младиот Русин, Андеј Рублев кој го победи Федерер во два сета – 6:3, 6:4. 

70от светски играч со тоа спречи реприза на финалето на Вимблдон во полуфиналето на Синсинати, односно меч помеѓу Ѓоковиќ и Федерер.

Тоа беше првиот натпревар на Рубљев и Федерер, а заврши за само еден час! 

Швајцарецот го освои трофејот во Синсинати седум пати.

Рублев во следната рунда ќе се сретне со сонародникот Данило Медведев.

Би можело да ве интересира

Федерер веќе има дубл комбинација за ОИ 2021?

А1он

Федерер: Во моментов не гледам причина да тренирам

А1он

Тренерот Тони Надал: Секогаш беше многу тешко да играме против Ѓоковиќ

А1он

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Ана Ололовска

Ѓоковиќ е уверен дека ќе ги подобри рекордите на Федерер

Ана Ололовска

Надал: Годината за тенис е речиси изгубена

Ана Ололовска