ВИДЕО: ПСЖ ја завршува годината на врвот

Од:

Лидерот на табелата ПСЖ синоќа со победа од 3:0 против Брест го отвори 19.коло во француската Лига 1.

Стелци на головите беа: Златан Ибрахимовиќ во 55.минута, Кевин Гамеиро 73.минута и Бернар Менди (автогол) во последната минута. Домаќините од 34.минута играа со 10 играчи бидејќи Абдул Сисиоко доби црвен картон.

Со оваа победа и освоените три бода „парижаните“ го обезбедија првото место на табелата на крајот од оваа година и како водечки тим че го дочекаат следното коло во јануари идната година.

На другите натпревари од оваа рунда играат: (денеска), Лил – Монпеље, Бастија – Нанси, Лориен – Ремс, Олимпик Лион – Ница, Ајачио – Рен, Бордо – Троа; (утре) Валенсиен – Евиан, Тулуз – Сошо и Олимпик Марсеј – Сент Етиен.

Би можело да ве интересира

Марсеј понуди девет милиони евра за Милик, Наполи бара повеќе

Ана Ололовска

Покетино за победата над Брест: Среќни сме од резултатот, но ПСЖ има уште многу да поправи

Ана Ололовска

Марсеј е подготвен да го купи Милик за осум милиони евра

Ана Ололовска

Ди Марија не ги вклучи Ибрахимовиќ, Нејмар и Мбапе во симболичниот тим на ПСЖ

Ана Ололовска

ПСЖ објави за крај на соработката со тренерот Тухел

Ана Ололовска

ПСЖ нема да го пушти Паредес да замине во друг клуб

Ана Ололовска

Leave a Comment

ten + 18 =