Почна финалето на Вимблдон, Новак сервира

Од:

Новак Ѓоковиќ и Италијанецот Матео Баретини почнаа да го играат 134-то финале на Вимблдон кое почна во 15 часот.

dobivaj vesti na viber

Ова е седми настап на најдобриот тенисер во светот во борбата за Купот на Вимблдон. Тој досега славеше пет пати во изминатите шест финалиња.

За Беретини, пак, ова е прво финале во Грен слем турнир во неговата кариера.

Новак игра и за 21-та последователна победа на Вимблдон и трет трофеј на Грен слем турнири во 2021 година.

Тој ги елиминираше Џејк Дрејпер, Кевин Андерсон, Денис Кудла, Кристијан Гарин, Мартон Фуковиќ и Денис Шаповалов на патот до финалето.

Би можело да ве интересира

За Ѓоковиќ забранет и турнирот во Монтреал-бараат да прими вакцина

Забраната за Русите и Белорусите на Вимблдон ќе важи и следната година?

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Белграѓани го дочекаа Ѓоковиќ: Ги постигнав најголемите успеси, но сè уште сум гладен

ВИДЕО: Илјадници го чекаат Ѓоковиќ во Белград

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ да ги врати парите од наградниот фонд на Вимблдон

Предраг Петровиќ