ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ е кралот на Вимблдон

Од:

Новак Ѓоковиќ ја освои седмата титула на тенискиот грен-слем Вимблдон откако во финалето со 3-1 во сетови го победи Ник Киријос. За него ова е прв грен-слем трофеј по повеќе од една година и прв голем трофеј во 2022. За Србинот ова е 21. титула од најголемите турнири, останува на еден помалку од Рафаел Надал.

dobivaj vesti na viber

Кирјос го доби воведниот сет со 6-4. Во вториот Ѓоковиќ врати со 6-3, а во третиот исто така го доби Србинот со 6-4.

Третиот сет се играше поен за поен, а победникот беше одлучен во тај-брејк каде што Новак ги искористи грешките на Кирјос и славеше победа за својата седма титула на Вимблдон.

Би можело да ве интересира

Три титули на три различни подлоги

Веќе нема шанси Ѓоковиќ да настапи на САД опен: Нема да можам да патувам за Њујорк

Ју-ес опен навести дека Ѓоковиќ нема да игра

Дозволете му на Ѓоковиќ да игра на Ју-ес опен

Забраната за Русите и Белорусите на Вимблдон ќе важи и следната година?

Ѓоковиќ ги отвора терените на босанските пирамиди