ВИДЕО: Норвешките ракометарки казнети откако одбија да играат во бикини-гаќички на жешкиот бугарски песок

Од:

Светската ракометна асоцијација (ИХФ) парично ја казни норвешката женска репрезентација во ракомет на песок, откако ракометарките одбија да настапат во бикини гаќички на Европското првенство во Варна, Бугарија, порачувајќи дека тоа го сметаат за сексуализација на спортистките.

Норвежанките го игнорираа предупредувањето да се придржуваат до протоколот и се појавија во кратки шорцови на песокот во натпреварот за третото место на Европското првенство во Варна, а ИХФ им изрече поединечна парична казна од по 150 евра, или вкупно 1.500 евра.

Норвешката ракометна федерација соопшти дека ќе ја плати казната, изразувајќи им поддршка на своите ракометарки.

– Горди сме на девојките, кои настапија на Европското првенство во ракомет на песок. Го кренаа гласот и порачаа дека е доста, објави Норвешката ракометна федерација.

Норвежанките во натпреварот за третото место на турнирот тесно загубија од Шпанија со 23:22.

Би можело да ве интересира

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Норвешката премиерка го призна поразот на парламентарните избори

Ана Ололовска

Близнаците Њокас нови ракометари на шампионот Вардар

А1он

Отворен 49. Струшки ракометен турнир

А1он

Еурофарм Пелистер го освои ракометниот Супер Куп

А1он

Женската кадетска ракметна репрезентација поразена од Шпанија

А1он