ВИДЕО: Неуништливиот Надал со епски прсврт до историската 21. грен-слем титула

Од:

Рафаел Надал ја освои историската 21. грен-слем титула во кариерата и се одвои од Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ како најуспешен според бројот на трофеи од најголемите турнири откако го неверојатен пресврт по негатива од два сета го доби финалето на Австралија опен со 3-2 во сетови против Данли Медведев.

dobivaj vesti na viber

Во вторто најдолго финале во историјата на грен-слем турнирите, мечот траеше 5 часа и 28 минути, 35-годишниот надал испиша историја и тоа откако шест месеци беше надвор од тенисот.

Рускиот тенисер одлично влезе во мечот, до доби воведниот сет до 6/2, во вториот беше подобар во тај-брејкот, но потоа Надал го почна неверојатното враќање. Третиот сет му припадна до 6/4, идентичен беше резултатот и во четвртиот по што го одведе дуелот во решавачкито петти сет. Во него сервираше за сет и беше на два поени до дитулата, но Медведев се одбрани, па Надал ја бркаше и ја искорсти следната прилика за конечни 7-5 во сетот.

За Надал ова е само втора титула од Мелбурн, петрходниот трофеј му е од 2009 година. Медведв не успеа да ја освои втората грен-слем титула во кариерата.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ ќе настапи на Австралијан Опен, забраната е укината, ќе добие виза

Надал ќе одмори од тенисот

Надал му се налути на Мекинро за обвинувањата дека троши премногу време

Чориќ го елиминира Надал од мастерсот во Синсинати

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска