ВИДЕО: Навивач бакна новинарка и заврши во притвор, доби забрана да оди на фудбалски натпревари

Од:

Навивачите на бразилскиот клуб Фламенго еуфорично го прославија пласманот на нивниот тим во финалето на Копа Либертадорес. Клубот од Рио со 2-1 го совлада Велез на реваншот на „Маракана“ и со вкупно 6-1 се пласираше во мечот за титулата.

dobivaj vesti na viber

Еден од навивачите ја премина границта на дозволено однесување. Ја бакнa новинарката на ЕСПН Џесика Дијаз додека таа известуваше во живо за успехот на Фламенго. Дијаз остана смирена и продолжи да зборува.

За ваквото однесување беше жестоко казнет. Бил идентификуван и полицијата го привела во полициска станица под обвинение за сексуално вознемирување. Пуштен е на слобода веќе следниот ден, но нема да смее да го напушти Рио без посебна дозвола од властите, повеќе не смее да оди на фудбалски натпревари и добри забрана да и се приближува на новинарката.

Новинарката во објава на социјалните мрежи им се обрати на сите оние кои сметаат дека „било само бакнеж„ и дека „не требало да се крева преголема врева“. Таа објасни дека вознемирувањето траело подолго додека го чекала вклучувањето во живо и оти претходно имало два обида за бакнеж.

– Бев сексуално вознемирувана додека работев. Не сакав да ме бакнуваат, не барав нежност, а не сакав ни три часа да поминам во полициска станица. Само сакав да работам“, напиша Дијаз.

Би можело да ве интересира

Бразил стигна до нов мундијалски рекорд

ВИДЕО: Тинејџер со нацистички симболи на облеката упаднал во две училишта во Бразил и убил четири лица, снимен моментот на нападот

Ана Ололовска

Три лица загинаа откако тинејџер пукал во две училишта во Бразил

Бразилскиот претседател пуштен од болница по отстранување на полипи на гласните жици

А1он

Бразилскиот потпретседател Мурао призна дека Болсонаро ги загуби изборите

ВИДЕО: Болсонаро го прекина молкот, но не го призна поразот на изборите

Катерина Павлова-Николовска