(ВИДЕО) Најлудото дерби, тепачки и целосен хаос: Седум црвени и девет жолти картони

Од:

Познато е дека играчите на Ривера и Бока се воинствени, но малкумина очекуваа таков хаос по победничкиот гол.

Ривер Плата го победи најголемиот ривал Бока Јуниорс со 1:0 со гол во третата минута од судиското надополнување, а потоа се зовре. Toa не беше толку интересен фудбалски натпревар во кој имаше само „жештина и борба“ додека Борха не даде гол од белата точка за победа на домашните, за сето тоа да се промени во судиското надополнување кога судијата покажа дури седум црвени картони. Едноставно, тој немаше избор по големиот хаос на „Монументал“.

Бесни по пеналот и поразот, играчите на Бока почнаа да се тепаат со играчите на Ривера, дури и со обезбедувањето, па играта беше прекината речиси 20 минути и судијата мораше долго да анализира за да види кој треба да биде исклучен.

Палавесино, Гомез и Центурион, со тоа што на теренот во тој момент се најде само првоспоменатиот. Останатите двајца добија црвени картони иако седеа на клупата, но направија хаос на теренот. Од друга страна, во Бока беа исклучени тројцата играчи кои беа во игра во тој момент (Мигел Мерентиел, Валентини и Фернандез), односно резервистот Алмирон.

Кога не сето тоа ќе се додаде фактот дека имаше девет жолти картони и речиси 40 прекршоци пред 83.196 навивачи, јасно е зошто овој натпревар е наречен едно од најлудите дербија во светот.

Би можело да ве интересира

Марсеј остана без тренер

Предраг Петровиќ

УЕФА ги казни Романците поради транспарентот „Косово е Србија“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Во Аргентина: Се степаа хулигани и полицијата, се спасуваа деца од стадион

Сензационален гол од 50 метра: Го лобуваше голманот од пола терен

Македонија забележа победа над Малта од 0-2

(ВИДЕО) Натпреварот Романија – Косово прекинат, па продолжен поради скандирање: „Косово е Србија“

Горан Наумовски