ВИДЕО: Надал и Федерер поставија уникатен рекорд

Од:

Роџер Федерер и Рафаел Надал поставија светски рекорд за присуство на тениски натпревар.

Двајцата одиграа егзибициски натпревар во Кејп Таун, Јужна Африка, што се одржа на стадионот „Кејп Таун стадионот“ пред 51.954 гледачи.

Roger Federer & Rafa Nadal embrace after Match In Africa!

#Fedal FOREVER ❤️

Posted by Tennis TV on Петок, 07 февруари 2020

Со тоа се подобри врвното постигнување кое беше 42.517 на средбата во 2019 година меѓу Федерер и Александар Зверев во Мексико Сити.

Federer v Nadal Exhibition Highlights: Match In Africa 2020

Roger Federer. Rafa Nadal. In exhibition mode.Enjoy!

Posted by Tennis TV on Петок, 07 февруари 2020

Швајцарецот го победи својот голем ривал во три сета – 6: 4, 3: 6, 6: 3 и собра 3,5 милиони долари за Фондацијата Федерер, што е исто така досега рекордна сума.

Би можело да ве интересира

Надал: Благодарност до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Четири големи рекорди на Федерер кои тешко дека ќе бидат подобрени

А1он

Поради операција на коленото Федерер ќе загуби над 3.000 АТП бодови

Федерер поради операција на коленото нема да игра до јуни

Ана Ололовска

Федерер: Бев просечен ученик

Предраг Петровиќ

Федерер ја прескокнува сезоната на земја, освен гренд слемот во мај

Драган Поповски