ВИДЕО: Молња уби стадо од 18 индиски слонови

Од:

Гром уби 18 слонови одеднаш во Индија. Ова е најголемиот број слонови кои угинале во една несреќа, во областа Асам последниве 20 години.

Владини претставници соопштија дека слоновите биле усмртени кога громот удрил во заштитениот шумски резерват Кандоли. Жители на селото во близина ги известиле надлежните веднаш откако пронашле неколку трупа на животни во шумата.

Во Индија има повеќе од 27.000 азиски слонови, а околу 21 отсто од нив живеат во областа Асам.

Министерот за шуми, Паримал Суклабајда на Твитер напиша дека е „длабоко шокиран“ од смртта на слоновите предизвикана од моќната молња.

Би можело да ве интересира

Русија и Индија потпишаа договори за трговија и оружје

А1он

Индиските сили по грешка убиле неколку цивили

Катерина Павлова-Николовска

Њу Делхи повторно ги затвори училиштата поради загадениот воздух, се повеќе деца во болници

А1он

Силен земјотрес со магнитуда од 6,1 степени по Рихтер погоди пограничен реон меѓу Индија и Мјанмар

Индија со закон ќе ги забрани криптовалутите

А1он

Над 60 луѓе загинаа во поплавите во Индија

А1он