ВИДЕО: Меси ја прими „Златната копачка“

Од:

На денешната специјална церемонија, суперѕвездата на Барселона, Лионел Меси го доби својата рекордна шеста „Златна копачка“, откако стана најдобар стрелец за сезоната 2018/19.

Аргентинецот ја заслужи наградата со своите 36 гола во последната кампања во Ла Лига. Неговите претходни пет вакви награди се за сезоните 2009/10, 2011/12, 2012/13, 2016/17 и 2017/18. Интересно е што церемонијата се совпадна со 15-годишнината од официјалното деби на Меси за Барселона. Неговата „Златна копачка“ му ја доделија неговите синови Тијаго и Матео.

– Благодарам на сите присутни, особено моето семејство. Тука се Луис Суарез и Жорди Алба – двајца од најголемите виновници за добивање на оваа награда. Без моите соиграчи, не можев да освојам ниту една. Ова е признание за целата соблекувална. Секако, Лигата на шампионите е нешто посебно и секоја година сакаме да ја освоиме, но најважно е првенството, рече Меси при добивањето на наградата.

Би можело да ве интересира

Видaл до фановите на Барса: Благодарам за љубовта, тоа беа две прекрасни години

А1он

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

А1он

Милан има нов голман

А1он

Македонската фудбалска репрезентација освои бод на гостувањето кај Грузија

А1он

Фоден и Гринвуд избркани од англиската репрезентација, довеле девојки во хотелските соби

А1он

Саво Милошевиќ поднесе оставка од тренерската функција во Партизан

А1он