ВИДЕО: Меси ја однесе Аргентина во четвртфинале и дуел со Холандија

Од:

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1, која скапо ја продаде кожата и ги намачи Лео Меси и друштвото. Посебно во финишот, кога тргна по израмнување, а голманот Емилијано Мартинез ја сочува мрежата во седмата минута од судиското продолжение.

Лионел Меси во 35.минута постигна гол на својот голем јубилеј, илјадитиот натпревар во кариерата.

Во вториот дел, Хулијан Алварез ја искористи големата грешка на австралискиот голман Метју Рајан, кој дриблаше во петерецот, му ја одзема топката и зголеми на 2:0 во 57.минута.

Но, Австралија не се предаде, во 77.минута намали, откако Гудвин шутираше, а топката по блокот на Енцо Фернандез заврши во мрежата.

Аргентина имаше убави шанси за трет гол преку Лаутаро Мартинез и Лео Меси, но во финишот се закани и Австралија.

Би можело да ве интересира

„Бомбоњера“ заминува во историјата

Предраг Петровиќ

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Горан Наумовски

Меси спие со трофејот од СП