ВИДЕО: Мерцедес го промовираше болидот со кој ќе ја брани титулата во Ф1

Од:

Тимот на Мерцедес го покажа автомобилот со кој ќе ја брани својата невидена серија на титули во 2020 година. Првите фотографии од ажурираната верзија, во однос на боја, на „В11“ беа објавени порано во текот на неделата, но денес веќе се прикажани на новиот автомобил.

Мерцедес ги освои сите 12 титули од влегувањето во турбо ерата – шест за пилотите и шест кај конструкторите. Со успехот во 2019 година, екипата од Бракли го достигна претходниот рекорд поставен од Ферари.

Ако Мерцедес продолжи да доминира оваа година, ќе стане првиот тим што освоил седум првенства во низа; доколку Луис Хамилтон ја одбрани титулата во 2019 година, тој ќе го изедначи рекордот на Михаел Шумахер, претходно сметан за недостижен.

Хамилтон ја започнува 2020 година со само 7 победи помалку од Шумахер, кој има 91; згора на тоа, Луис има само 4 подиуми од рекордните – 155. 35-годишниот Британец нема намера да се откаже во скоро време, така што „најдоброто допрва треба да дојде“…

Би можело да ве интересира

Хамилтон не очекува големи промени во врвните тимови

Ана Ололовска

Формула 1: Торо Росо стана Алфа Таури и ги смени клупски бои

Предраг Петровиќ

Порака од Ферари: Не го сакаме Хамилтон

Драган Поповски

ФИА официјално го одложи кинеското Гран-при на неодредено време

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ферари го претстави својот нов болид „СФ1000“

Драган Поповски

Ален Прост: Оваа година Верстапен и Леклер ќе му станат главни ривали на Хамилтон

Ана Ололовска