ВИДЕО: Лудило во Австралија – во 4 часот наутро се славеше пласманот во осминафиналето

Од:

Австралија, вторпат во својата историја, успеа да се пласира во осминафиналето на Светско првенство во фудбал, предизвикувајќи луди сцени во земјата, иако се работеше за меч кој заврши во 4 часот наутро во оваа земја.

Снимките од плоштадот „Фед“ во Мелбурн најдобро ја покажуваат радоста.

По импресивната 1:0 победа над Данска, популарните „Socceroos“ успеаја да завршат на второто место во групата Д, со ист број на поени како шампионот Франција, и интересно веќе во следната фаза можат да „налетаат“ на Аргентина. Сепак, засега, славјето може да продолжи.

Би можело да ве интересира

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Горан Наумовски

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата