ВИДЕО: Лесор суспендиран на три натпревари поради физички напад

Од:

Центарот на Партизан, Матијас Лесор е суспендиран на три натпревари во АБА лигата и казнет со 10.000 евра поради инцидентот на „вечното“ дерби.

АБА лигата го казни Французинот „за туркање, а подоцна и удирање на играчот на Црвена звезда Филип Петрушев“, според одлуката на дисциплинскиот судија Хрвој Видан.

Лесор поради оваа суспензија ќе ги пропушти натпреварите со Цедевита Олимпија, ФМП во Железник и Игоке.

Звезда поднесе кривична пријава поради физичкиот напад на Лесор врз Петрушев, а центарот на црвено-белите во четвртокот дал изјава во полиција.

АБА лигата објасни зошто му ја изрече оваа казна на Лесор.

„Бидејќи досегашното однесување на Матиас Лесор не укажува дека тој ќе го повтори прекршокот, дисциплинскиот судија примени парична казна во долниот опсег и минимална пропишана суспензија од три натпревари неиграње како што е пропишано во член 27.1 од ДПАБА во врска со член 17 од ДПАБА, и смета дека вака изречената казна е општествен укор соодветна на видот и околностите на стореното дело“, се вели во соопштението на АБА лигата.

Лесор доминираше во „вечното“ дерби одиграно во понеделникот и го предводеше Партизан до победа над Звезда 92:81, по пресврт од -18.

Французинот постигна 27 поени (6/10 од поле) со осум скока и дури 14 изнудени фаули (15/21 слободни фрлања) за корисен индекс 38.

Партизан со победата во дербито се осамостои на врвот во АБА лигата со 19-2, две победи но и меч повеќе од Звезда.

До крајот на регуларниот дел остануваат уште пет кола.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се пресметаа навивачите на Црвена Звезда и Будуќност на трибините во „Морача“

ВИДЕО: Убедлив пораз на МЗТ Скопје од Будуќност

ВИДЕО: Инцидент на мечот Будуќност-Мега, Американецот Рид исклучен поради брутален напад

Жарко Настоски

АБА лигата бара ново раководство

Црвена Ѕвезда ја освои АБА лигата

Гордиќ најдобар асистент во историјата на АБА лигата